• Historia o szkole

• Nasza historia

• W 2012 roku Rada Miejska w Dąbrowie Tarnowskiej podjęła uchwałę obniżeniu stopnia (klasy I-III), a następnie likwidacji szkoły. Taka decyzja Rady Miejskiej wynikała z małej liczby dzieci (poniżej 70) oraz z powodu złego stanu technicznego budynków.

Bazując na dwóch zastanych po likwidowanej szkole budynkach od 2012 roku przy dużym zaangażowaniu społeczności lokalnej Brnika i Żelazówki powstała Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole Niepubliczne w Żelazówce. To dzięki rodzicom, którzy zaangażowali się w modernizację budynków i dostosowanie najważniejszych wytycznych Sanepidu możliwe było uruchomienie nauczania od 1 września 2012 roku. Rodzice z Brnika i Żelazówki wiedząc o zaleceniach Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wzięli sprawy w swoje ręce i całkowicie zaangażowali się w wykonanie tych prac, przekazując w miarę swoich możliwości materiały, pracując przy remoncie oraz niejednokrotnie pomagając finansowo. Zaznaczyć należy, że prace remontowe w 2012 roku były możliwe dzięki społecznej pracy więźniów z  Zakładu Karnego w Tarnowie,  których każdego dnia do pracy dowozili właśnie rodzice oraz przygotowywali ciepłe posiłki dla więźniów.

Dzięki gminie zostało zmienione pokrycie dachowe na budynku 1B w 2014 roku oraz wymiana piecy gazowych na budynku 1A i 1B w Żelazówce w 2016 roku.

Szkoła i przedszkole funkcjonuje bardzo dobrze, wspólny trud pozwala na remontowanie co wakacje budynku 1A i 1B własnymi środkami.