• Drużyna Orląt

          • 1.09.2017r. - Orlęta z Żelazówki pamiętają o ofiarach II wojny światowej

            1 września 2017 roku w 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej społeczeństwo miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska złożyło na uroczystym apelu hołd poległym obrońcom Ojczyzny. Władze miasta Dąbrowa Tarnowska reprezentował burmistrz Krzysztof Kaczmarski, powiatu Tadeusz Kwiatkowski, Sejmu  Rzeczypospolitej Polskiej Wiesław Krajewski oraz przedstawiciele instytucji, policji i szkół.

            Wartę honorową pełnili Strzelcy z JS 2083 im. Gen. Mariana Kukiela z Dąbrowy Tarnowskiej oraz Drużyna Orląt z Niepublicznej Niepłatnej Szkoły  Podstawowej z Niepublicznym Niepłatnym Oddziałem Przedszkolnym w Żelazówce.

            Wartę honorową z bronią przed pomnikiem zaciągnęli Orlęta Kamil Walczak i Szymon Węgrzyn. Wieniec kwiatów składała delegacja Orląt: Wiktoria Rokocz, Krystian Pieprz, Dawid Bodziony z opiekunem chor. ZS Romanem  Głowackim .

            Drużyną Orląt dowodził Dominik Sołtys, a w jej skład oprócz wymienionych weszli: Martyna Kiełb, Julia Moździerz, Magdalena Pikul, Nikola Bartosz, Gabriela Pikul, Konrad Czyżowicz i Kamil Kiwior.

            Drużyna Orląt z NNSP w Żelazówce z godnością dała świadectwo pamięci tragicznych losów ojczyzny w dniu wybuchu II wojny światowej.

            Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje rodzicom za dowiezienie dzieci na uroczystości.

            7.09.2017r. - ORLĘTA I STRZELCY NA XXV MIĘDZYNARODOWYM SALONIE PRZEMYSŁU OBRONNEGO W KIELCACH

             Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2083 im. gen. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Orlęta z Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej w Żelazówce dnia 7 września 2017r. uczestniczyli w XXV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Do  uczestnictwa w tej międzynarodowej imprezie  Strzelców i Orląt przyczynił się  Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, który pomógł w zabezpieczeniu wyjazdu na targi. W tegorocznych jubileuszowych targach MSPO uczestniczyło ponad 650 wystawców  przemysłu zbrojeniowego z całego świata od Europy przez Koreę Południową, Japonię po Stany Zjednoczone. W tej szkoleniowej wyprawie  uczestniczyli dowódcy strzelca dąbrowskiego chor. Robert Wężowicz,  jego zastępca sierż. Krzysztof Stalmach, dowódca Orląt chor. Roman Głowacki, 16 Strzelców i Orlęta z Żelazówki: Nikola Bartosz, Gabriela Pikul, Dominik Sołtys i Kamil Kiwior.

                Zwiedziliśmy prawie wszystkie pawilony, szczególną uwagę zwracając na najnowsze osiągnięcia techniki wojskowej. Dominik Sołtys, jak przestało na dowódcę Drużyny Orląt,   przedstawiał  orlęta zainteresowanym wojskowym i producentom uzbrojenia. Miał przy tym doskonałą okazję popisania się znajomością języka angielskiego. Często nasi rozmówcy, wyrażając zainteresowanie, porównywali organizację orląt do amerykańskich kadetów lub europejskich skautów. Amerykańscy żołnierze           i ich dowódca z radością przyjęli zaproszenie do wspólnego zdjęcia z naszą młodzieżą. Szczególnie miłe przyjęcie spotkało strzelców i orlęta podczas zwiedzania salonu Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Po serdecznym przywitaniu z prezesem Henrykiem Łabędziem  dostąpiliśmy zaszczytu oprowadzenia nas  po pawilonie przez samego prezesa tarnowskiej firmy. Mogliśmy zobaczyć tam cały asortyment najnowocześniejszych karabinów maszynowych i wyborowych, min. BOR 7.62 Mm, AlEX 8.6mm, TOR 12.7mm, UKAM -2000P. Przy stanowisku  broni snajperskiej najnowsze  karabiny przedstawił nam młody konstruktor. Karabiny wyborowe: ALEX, BOR i wielokalibrowy TOR  nie ustępują podobnym na świecie, jak również karabin maszynowy UKM- 2000P. Broń strzelecka z ZM SA w Tarnowie  znajduje się w podstawowym uzbrojeniu Wojsk Operacyjnych, Specjalnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.  Może stać się kluczową dla obrony terytorialnej, która  walczyć będzie na pierwszej linii obrony w przypadku konfliktu zbrojnego.

                Następnie prezes tarnowskich Zakładów Mechanicznych przedstawił nam wiele modeli broni wsparcia ogniowego, takich jak: RGP-40, M-81, LM-60D, LM-60K, ZSMU A3, ZSMU A5. Wymieniony sprzęt bojowy charakteryzuje się światową konstrukcją,     a moździerz UM-60DK potwierdził swoją wartość w warunkach wojennych w Afganistanie i w Iraku. Te nowej generacji lekkie moździerze dalekosiężne i komandoskie wykorzystywane są już dziś w Wojskach Lądowych i będą produkowane dla plutonów wsparcia w Wojskach Obrony Terytorialnej. Moździerze produkowane w tarnowskich zakładach dla pododdziałów zmechanizowanych, piechoty górskiej, powietrznodesantowych i specjalnych wykazują się wyjątkową wytrzymałością. Ich bezkonkurencyjność polega na zdolności nieprzerwanego zmasowanego ostrzału i szybkości celowania.

               Kolejnym działem wystawy prezentowanym przez tarnowskiego potentata zbrojeniowego były systemy przeciwlotnicze.                   Z zainteresowaniem obejrzeliśmy działa przeciwlotnicze: ZUR-23-2 AFRICA, ZUR-23-2KG, ZU-23-2MR. Na zewnątrz salonów wystawienniczych zaprezentowano systemy kontenerowe produkowane w Tarnowie. Atrakcją była strzelnica kontenerowa, do której ustawiały się długie kolejki amatorów sprawdzenia umiejętności strzeleckich. Trzeba przyznać, że prezentacja Zakładów Mechanicznych w Tarnowie była jedną z najokazalszych i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Szczególną uwagę podczas zwiedzania, ze względu na ograniczenie czasowe, poświęciliśmy produktom z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Mogliśmy zapoznać się z takimi osiągnięciami jak: czołg PT-91 TWARDY, moździerze samobieżne, hałbice KRAB, KRYL,RAK, ROSOMAK  najnowszy wóz bojowy BORSUK, BWP 1, a także wojskowe Stary i Jelcze oraz polski system informacyjny JAŚMIN drony i inne. Orlęta Dominik Sołtys oraz Kamil Kiwior dzięki życzliwości amerykańskich żołnierzy mogli zasiąść za sterami najpopularniejszego wielozadaniowego śmigłowca BLACK HAWK. Ten wiropłat wojskowy produkowany w 85 wersjach przez firmę Sikorsky, m.in. w Mielcu wykorzystywany jest w 36 państwach. Służy on nie tylko na polu walki do zadań taktycznych, a także do zaopatrywania        i dowozu uzupełnień, do ewakuacji oraz rozpoznawania i wsparcia dowodzenia.

                Na stoisku Wyższej Szkoły Oficerskiej Lotnictwa w Dęblinie mogliśmy porozmawiać o Szkole Orląt, a Kamil Kiwior dokonał posadowienia maszyny samolotu na symulatorze pokładowym. Wśród wielu prezentowanych osiągnięć techniki wojskowej dotknęliśmy rakiety amerykańskiej PATRIOT, której wartość jednostkową wycenia się na minimum pięć milionów dolarów. Należy podkreślić miłe przyjęcie ze strony organizatorów MON, ciekawe wykłady, możliwość wymiany poglądów i otrzymane pamiątki. Była to pouczająca lekcja wychowania obywatelskiego i historii.

            9.11.2017r. -  AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

            Dnia 9 listopada 2017 r. w Niepublicznej Niepłatnej Szkole Podstawowej z Niepublicznym Niepłatnym Oddziałem Przedszkolnym w Żelazówce odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie klasy VI i VI I recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

            11.11.2017r. - DRUŻYNA ORLĄT NA UROCZYSTOŚCIACH PATRIOTYCZNYCH 99-ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGOŚCI

            Orlęta z Drużyny Orląt z Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej w Żelazówce, na zaproszenie Burmistrza Miasta i Starosty, uczestniczyli w powiatowych uroczystościach 99 Rocznicy Odzyskania  Niepodległości w dniu 11 listopada 2017r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wszystkich  Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej. Tutaj należy podkreślić wartość słów jakie młodzież usłyszała w czasie homilii o miłości do ojczyzny i ofiarnej walce pokoleń Polaków o niepodległość. Można powiedzieć, że już w kościele zaczęła się niezwykła lekcja historii.

            Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w patriotycznym pochodzie ulicami miasta pod Pomnik Poległych w Parku Miejskim. Powitania dokonał Starosta Dąbrowski, a przemówienie okolicznościowe o wymowie historyczno - patriotycznej wygłosił Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Orlęta Dawid Bodziony i Kacper Ujek zaciągnęli honorową wartę z bronią przed Pomnikiem Poległych. Szczególnie utkwiło nam przemówienie Posła Wiesława Krajewskiego, który przypomniał słowa prezydenta USA Donalda Trampa, podkreślające patriotyzm Polaków w dążeniu do obrony polskości i walki o wolną Ojczyznę.

            Drużyna Orląt w składzie dowódca Dominik Sołtys, Magdalena Pikul i Martyna Kiełb oraz Pani Dyrektor szkoły i opiekun drużyny złożyli wieniec, oddając hołd poległym w walce o Polskę. Udział w tej uroczystości jest świadectwem, że w naszej szkole kładzie się nacisk na wychowanie do wartości w duchu patriotycznym.

            Opiekę nad Orlętami sprawowali Pani Dyrektor Magdalena Wojnarowska-Piasecka i opiekun drużyny Roman Głowacki, którzy serdecznie dziękują Rodzicom za włączenie się do tej uroczystości i pomoc w sprawowaniu opieki.

            23.11.2017r. - Szkolny Konkurs „Historia Orląt”

            Już po raz drugi w Niepublicznej Niepłatnej Szkole Podstawowej w Żelazówce zorganizowano Szkolny Konkurs Wiedzy o Historii Orląt 1918 – 2017. Konkurs odbył w roku poprzedzającym 100-lecie odzyskania  przez Polskę Niepodległości i walki Orląt.

            W konkursie uczestniczyło 15 Orląt z Drużyny Orlęcej ze szkoły w Żelazówce.

            Najlepsze wyniki uzyskali:

            I miejsce –   Orlę Gabriela Pikul,

            II miejsce – Starsze Orlę Dawid Bodziony,

            III miejsce – Starsze Orlę Dominik Sołtys,

            IV miejsce – Orlę (rekrut) Jakub Porada

            Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczyła Pani Dyrektor Magdalena Wojnarowska – Piasecka, gratulując postawy i zaangażowania.

                        W wychowaniu Orlęcym istotną rolę odgrywa miłość do ojczyzny w myśl prawa Orląt – Kocham Polskę i pragnę służyć jej wszystkimi siłami. Aby być świadomym patriotą trzeba poznać dzieje swojej Ojczyzny:


            „ O Panie Boże Ojcze nasz,

                                                                                    W opiece swej nas miej,

                       Orlęcych serc Ty drgania znasz,

            Wysłuchać zawsze chciej!

            Wszak Ciebie i Ojczyznę,

                                                                                    miłując chcemy żyć.

                Orlęcym prawom życia dnia

                                                                                   Wiernymi zawsze być”.


            Drużyna Orląt oraz cała społeczność  z Żelazówki po raz drugi wspiera akcję 

             " Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach"

            Po raz drugi  nasza szkoła w ramach czwartej edycji akcji " Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" zorganizowała zbiórkę darów rzeczowych (żywność, chemię gospodarstwa domowego, przybory szkolne oraz zabawki). Orlęta z drużyny Orląt oraz uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej z Niepublicznym Niepłatnym Oddziałem Przedszkolnym w Żelazówce zaangażowali się w zbiórkę darów dla Rodaków na dawnych naszych kresach wschodnich.

            Zgromadzone dary trafią do polskiej społeczności na Kresach w charakterze paczek. Celem akcji jest pomoc materialna mieszkającym tam Rodakom, którzy często doświadczają biedy. Biorąc pod uwagę autentyczne ubóstwo w jakim często przychodzi żyć Polakom będącym tam obywatelami, to jest duża pomoc materialna. Symboliczne paczki mają być znakiem pamięci, tym bardziej, że wręczone zostaną w tak ważnym dla Polaków świątecznym czasie.

            Orlęta pod okiem pana Romana Głowackiego z coraz większą pasją odkrywają polskie ślady na Kresach. Pozostało tam przecież ogromne narodowe dziedzictwo, które wymaga naszej pomocy i opieki.

            Orlęta pamiętają, że we Lwowie narodziła się patriotyczna idea walki młodych Polaków w obronie miasta. Tam też powstały pierwsze drużyny Orląt i Strzelców. Orlęta na zakup produktów na paczki mieli poświęcić przynajmniej kwotę swojego miesięcznego kieszonkowego.  Na trudną sytuację materialną naszych rodaków na wschodzie żywo odpowiedziała cała społeczność szkoły.

            Wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w niesienie tej pomocy, mają prawo czuć się dumni z jej efektu. Dzięki wielu ludziom dobrej woli i gorącego serca, wszystko udało się zapiąć na przysłowiowy ostatni guzik i zebraliśmy mnóstwo darów.

            Chcielibyśmy podziękować serdecznie wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyłożyli swą rękę do tej akcji.

            Pamiętajmy o Polakach na Kresach, pomagajmy naszym bohaterom. Ważne jest to, aby o tych wszystkich naszych Rodakach poza granicami pamiętać i wspomóc ich w takiej symbolicznej świątecznej chwili.

            Drużyna Orląt wsparła po raz drugi akcję „Szlachetna paczka”

            Po raz drugi  nasza szkoła w ramach akcji " Szlachetna paczka" zorganizowała zbiórkę darów rzeczowych (żywność, chemię gospodarstwa domowego, przybory szkolne oraz zabawki). Orlęta z drużyny Orląt oraz uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej z Niepublicznym Niepłatnym Oddziałem Przedszkolnym w Żelazówce ochoczo włączyli się w zbiórkę darów dla potrzebujących rodzin.

            Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyłożyli swą rękę do tej akcji.

            W dniu 8.12.2017 roku wszystkie dary rzeczowe zostały spakowane i dostarczone do siedziby wolontariatu w Szczucinie, a stamtąd trafią do osób potrzebujących.

            7.03.2018 r. -  Przyrzeczenie Orląt na uroczystościach w Rzeszowie

            Już po raz kolejny Orlęta z naszej szkoły uczestniczyły w wysokiej rangi uroczystościach, związanych z 99 rocznicą śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w Roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości miały miejsce w dniu 7 marca 2018 roku w Rzeszowie. Tradycyjnie na uroczystości udaliśmy się autokarem Ministerstwa Obrony Narodowej i busem Urzędu Miasta Dąbrowa Tarnowska, wspólnie ze Strzelcami  Jednostek Strzeleckich z Dąbrowy Tarnowskiej, Brzeska i Tarnowa. Podczas obchodów upamiętnienia płk. Lisa-Kuli, najdzielniejszego żołnierza Rzeczpospolitej, adiutanta Marszałka Józefa Piłsudskiego, 23-letniego i najmłodszego  pułkownika Wojska Polskiego oraz Strzelca Orlęta i młodzież strzelecka złożyły przysięgę. Wśród blisko dwustuosobowej grupy Orląt z całej Polski przysięgę podczas mszy św. sprawowanej przez ks. Biskupa Diecezji Rzeszowskiej złożyli Orlęta z Żelazówki: Gabriela Pikul, Kamil Kiwior, Krystian Pieprz i Kacper Ujek. Rotę przysięgi oraz Katechizm polskiego dziecka Orlęta ślubowały za słowami ministra Jana Józefa Kasprzyka Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Orlęta wypowiadając słowa „Tak nam dopomóż Bóg” zakończyły przyrzeczenie.

            Po mszy świętej nastąpił przemarsz Orląt i kilkudziesięciu Jednostek Strzeleckich oraz pocztów sztandarowych pod Pomnik płk. Leopolda Lisa-Kuli. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym, złożono meldunki, wciągnięto flagę na maszt i odśpiewano hymn narodowy przy akompaniamencie orkiestry reprezentacyjnej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W tej części uroczystości 450 Strzelców Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego spośród 44 jednostek z całego kraju złożyło swoje przyrzeczenie. Wśród składających ślubowanie byli Strzelcy z JS 2083 im. gen. Mariana Kukiela z Dąbrowy Tarnowskiej. 

            Po przyrzeczeniu nastąpiło wręczenie medali „Pro Patria” za zasługi dla niepodległości przez Ministra Jana Józefa Kasprzyka – Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wśród sześciu uhonorowanych tym medalem znalazł się nauczyciel szkoły w Żelazówce - opiekun Drużyny Orląt Roman Głowacki. Po przemówieniu Ministra Kasprzyka odczytano listy od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Premier Beaty Szydło.

            W uroczystościach uczestniczyli posłowie, senatorowie, władze państwowe, samorządowe i kombatanci. W imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej przemawiał Dyrektor Biura do Spraw Proobronnych – Waldemar Zubek. Podkreślił on znaczenie Strzelców i Orląt w wychowaniu młodego pokolenia, szczególnie w duchu patriotycznym, które wpisuje się w 100-lecie odzyskania niepodległości.

            Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się apel pamięci zakończony salwą honorową, po czym delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Pułkownika, gdzie wartę oprócz żołnierzy i Strzelców zaciągnęli Orlęta z Żelazówki: Szymon Węgrzyn i Krystian Pieprz.

            Oficjalne uroczystości zakończyły się defiladą żołnierzy i strzelców, w której uczestniczyło kilkadziesiąt pododdziałów blisko 1000 osób. Naszym Orlętom szczególnie zaimponowały pokazy musztry paradnej oraz pokaz walki taktycznej z udziałem wozów bojowych. Należy dodać, że Orlęta z Żelazówki: Dominik Sołtys i Szymon Węgrzyn dostąpili zaszczytu asysty w ceremonii mszy św., natomiast Krystian Pieprz i Gabriela Pikul udzielili wywiadu Telewizji Rzeszów. Po tych wyjątkowych przeżyciach Orlęta i Strzelcy zostali ugoszczeni tradycyjną wojskową grochówką  oraz pączkami i drożdżówkami.

            Orlęta godnie reprezentowały szkołę, zachowały wzorową postawę, wynosząc z tej doniosłej uroczystości wiele wartościowych doświadczeń. Dyrektor szkoły Pani Magdalena Wojnarowska-Piasecka serdecznie dziękuje Panu Burmistrzowi Dąbrowy Tarnowskiej – Panu Krzysztofowi Kaczmarskiemu, za udostępnienie busa, dzięki czemu cała drużyna Orląt mogła wyjechać na uroczystości. Opiekę nad uczniami sprawowali opiekun drużyny Roman Głowacki oraz nauczyciel i wychowawca klasy IV Lidia Głowacka. Składamy serdeczne podziękowanie pani Dyrektor za zaangażowanie w organizację wyjazdu oraz rodzicom za przygotowanie dzieci do tej uroczystości.