• MegaMisja

          • MegaMisja

          •  

            ZADANIE 7   ZADANIE 8     ZADANIE 9    ZADANIE10     ZADANIE 11   ZADANIE 12   ZADANIE 13  ZADANIE 14  

            ZADANIE 15      ZADANIE 16    ZADANIE 17     ZADANIE 18      ZADANIE 19    ZADANIE 20  ZADANIE 21  ZADANIE 22

            ZADANIE 23      ZADANIE 24    ZADANIE 25      ZADANIE 26      ZADANIE 27   ZADANIE 28  ZADANIE 29    ZADANIE 30

            ZADANIE 31     ZADANIE 32     ZADANIE 33      ZADANIE 34      ZADANIE 35     ZADANIE 36       ZADANIE 37   

             

             

             

            Uczniowie naszej szkoły klasy I-III od września 2017 roku będą uczestniczyć w ogólnopolskim programie Fundacji Orange.

            MegaMisja to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Celem jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli, wychowawców świetlic oraz ich uczniów.

            MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii

            Start w MegaMisji!

            Niepubliczna Niepłatna Szkoła Podstawowa z Niepublicznym Niepłatnym Oddziałem Przedszkolnym w Żelazówce w ubiegłym roku szkolnym zakwalifikowała się do programu edukacyjnego MegaMisja. Jest to program edukacji cyfrowej skierowany do szkół i świetlic szkolnych. W naszej szkole w roku szkolnym 2017/2018 realizują go uczniowie klas I - III podczas zajęć prowadzonych raz w tygodniu. Dzieci poprzez zabawę zdobywają informacje na temat bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów oraz ważnych dla młodego internauty zasad. Uczestnicy uczą się między innymi, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, jakie treści można w nim udostępniać, jak chronić swoją prywatność w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, znaleźć wiarygodne informacje, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy, unikać niebezpieczeństw w Internecie. Jego przebieg oparty jest na zabawie, która przenosi dzieci do pełnej przygód misji. Uczniowie razem z nauczycielem - liderem programu, pomagają bohaterom uratować cyfrowe laboratorium przed figlami Psotnika. Pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji i zdobywają punkty, aby móc wymieniać je na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne, które wzbogacą wyposażenie placówki.

            Swoją przygodę z MegaMisją nasi uczniowie rozpoczęli 19 września 2017 roku po rozpakowaniu pakietu startowego. Radość była wielka, kiedy ujrzeli tak wiele upominków. Zgodnie z prośbą organizatorów tablicę z logotypem MegaMisji umieściliśmy w widocznym miejscu w naszej szkole.

            Zajęcia organizowane są w każdy piątek w ramach zajęć pozalekcyjnych. Prowadzi je pani Beata Kawa - lider programu.

            Działania w ramach MegaMisji można śledzić na bieżąco na naszej stronie internetowej
            w zakładce MegaMisja.

             

            MEGAMISJA - ZADANIE 1

             

            Dnia 22.09.2017 roku przystąpiliśmy do realizacji pierwszego zadania. Wszystkie kroki z tego zadania przeszliśmy z wykorzystaniem laptopa i rzutnika multimedialnego. Na wstępie zapoznaliśmy się z głównymi bohaterami: Julką, Kubą oraz Psotnikiem. Realizując krok pierwszy dzieci pomogły ocenić Kubie, czy dokonał słusznego wyboru, decydując się na zakup żółwia. Następnie układały pytania dotyczące tego, co powinni wiedzieć Julka i Kuba zanim zaczną hodować wybrane zwierzątko. Potem przystąpiliśmy do realizacji kroku drugiego, zastanawialiśmy się skąd Julka i Kuba uzyskają potrzebne informacje na temat żółwia. Uczniowie zabrali się do odszukania wymyślonych przez siebie pytań na otrzymanych krateczkach i dopasowywali do nich różne źródła informacji (karteczki z symbolem źródła informacji). Realizując krok trzeci żwawo przystąpiliśmy do rozwiązania problemu, by pomóc głównym bohaterom. Julka i Kuba nie mogli zdecydować się, z którego źródła skorzystać, dlatego dzieci doradziły, że warto czasem uwzględnić kilka źródeł informacji, aby uzyskać rzetelną relację. Dla utrwalenia zdobytych wiadomości, czyli przechodząc do kroku czwartego, by zdążyć z wykonaniem zadania (z racji dość dużej liczby uczestników), dzieci nie odrysowywały swojego kolegi czy koleżanki, tylko wybrały ze swojej grupy jedną osobę i przyklejały do niej za pomocą taśmy klejącej karteczki z różnymi źródłami informacji, na których młodsze dzieci same narysowały symbole, a starsze napisały nazwy źródeł. Następnie porównywaliśmy, czy we wszystkich grupach znalazły się takie same źródła informacji. Ostatni problem Julki i Kuby pojawił się w ostatnim, piątym etapie. Nie byli pewni, czy ze wszystkich źródeł informacji mogą korzystać samodzielnie. Nasi uczniowie oczywiście jak zawsze im pomogli, odpowiadając, że z niektórych mogą sami korzystać, ale na pewno z  telewizji, czy z Internetu należy korzystać w obecności mamy, taty, a w szkole nauczyciela. W trakcie realizacji opisywanego zadania, z racji tego, że na zajęciach rozmawialiśmy o żółwiu, jako znakomite ćwiczenie gimnastyczne, a jednocześnie przypomnienie ważnych zasad zachowania się, by uniknąć ataku psa oraz rad, jak należy się zachować podczas ataku psa, dzieci ćwiczyły przyjmowanie pozycji żółwia. Przypominały sobie wszystko krok po kroku, bardzo dobrze się przy tym bawiły i wzorowo przyjmowały pozycję żółwia. Pierwsze zadanie wykonane! Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkania z głównymi bohaterami MegaMisji.

            BK

             

            MEGAMISJA - ZADANIE 2

             

            Dnia 29.09.2017 roku przystąpiliśmy do realizacji drugiego zadania. Dzieci dowiedziały się, że Julka i Kuba potrzebują naszej pomocy przy wyborze miejsca na wspólny pobyt w czasie ferii. Bliźniaki nie mogli się zdecydować, czy wybrać podróż na Sycylię, czy może na Islandię. Po przypomnieniu wiadomości z ostatnich zajęć i wskazaniu z jakich źródeł informacji powinniśmy skorzystać, aby pomóc rodzeństwu, zabraliśmy się do pracy.

            Uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy. Każda z grup zabrała się za poszukiwanie informacji dotyczących tych fascynujących miejsc. By dowiedzieć się, gdzie wyspy leżą, jakie warunki tam panują, co warto zobaczyć, szukali informacji w Internecie, przewodnikach, atlasach, wskazywali te miejsca na mapie. Oglądali przygotowane fotografie ukazujące atrakcyjność tych miejsc, a które były również znakomitymi źródłami informacji oraz minerały naturalne zakupione na Sycylii w okolicach wulkanu Etna. Uczniowie także słuchali różnych ciekawostek na temat Sycylii i Islandii. Wykonaliśmy eksperyment - wybuch wulkanu przy użyciu wody, octu, sody oraz czerwonej farby. Efekt niesamowity. Następnie uczniowie chwilkę bawili się na sali gimnastycznej z wykorzystaniem chusty klanzy w zabawę ruchową "Wulkan". Dzieci stojąc w kole trzymały brzeg chusty animacyjnej wypełnionej piłeczkami. Po czym na znak gwałtownie odsuwały się do tyłu i następował wybuch wulkanu.

            W dalszej części zajęć poszczególne grupy prezentowały wyspy na podstawie wykonanych plakatów. Obie grupy wyszukały wiele ciekawostek na temat wysp, na które mogliby się udać podczas ferii. Nadszedł czas na głosowanie. Przy pomocy karteczek każdy z uczniów oddał głos na jedną z wysp. Ostatecznie zwyciężyła ciepła, malownicza Sycylia. Na zakończenie zajęć, przedstawiciele poszczególnych grup wraz z plakatami wybrali się do sekretariatu. Pani Justynka udzieliła nam informacji dotyczących dogodnych terminów realizacji naszych planów podróżniczych. Drugie zadanie wykonane! Czekamy na kolejne wyzwania:-)

             

            BK