• Aktualności

      • Uniwersytet Dzieci w kl. II i III
        • Uniwersytet Dzieci w kl. II i III

        • 30.01.2024 09:30
        • Mali ekonomiści 
        • Uczniowie klasy II oraz III  w roku szkolnym 2023/2024 realizują projekt edukacyjny "Uniwersytet Dzieci"  Matematyka- Mali ekonomiści. Po co wymyślono pieniądze?  Podczas zajęć zostały zrealizowane następujące tematy :
          ˘    Co robić, kiedy boję się i stresuję?
          Podczas  pierwszych zajęć  na rozgrzewkę rozmawialiśmy o emocjach. Emocje podstawowe, to takie, które są wrodzone. Odczuwają je ludzie na całym świecie w podobny sposób. Emocje mogą być przyjemne bądź nieprzyjemne. Wszystkie są potrzebne dla naszego przetrwania Każda z nich informuje nas o naszym samopoczuciu oraz pełni rolę ostrzegawczą lub zachęcającą do określonego zachowania .Czasami jednak zdarza się tak, że emocje przejmują kontrolę nad nami. Na zajęciach uczniowie poznali sposoby  panowania nad nimi.
          ˘    Czy mogę ćwiczyć swoją uwagę ?
          Podczas drugich zajęć uczniowie dowiedzieli się, że badania pokazują, że w ciągu dnia człowiek ma około 40-60 tys. Myśli. Wiele z nich  jest powodem zmartwień.  Rozmawialiśmy o tym co to jest uwaga? i czy można ćwiczyć swoją uwagę ? Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli swoją uwagę poprzez zabawy ruchowe np." jestem z plasteliny", obserwacje oddechu, wyciszenie oraz muzykę relaksacyjną. Ćwiczenia te mają pomóc w skupieniu i skoncentrowaniu na nauce.
          ˘    Kto wymyślił pieniądze ?
          Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się  kto wymyślił pieniądze i w jakim celu oraz że monety opatrzone są znakiem menniczym, i nazwą państwa polskiego, godłem, rokiem wybicia i nominałem. Szukaliśmy odpowiedzi na pytana:  Kto i dlaczego wymyślił monetę? Dlaczego moneta powszechnie się przyjęła? Czym korzystnie różniła się od pieniądza przedmiotowego? Uczniowie oglądali stare monety, banknoty a nawet kartki na żywność :)

          Na koniec zamienili się w projektantów oraz projektowali swoje monety.

                                         Jagoda Dziedzic

        • Wróć do listy artykułów