• Plan dnia

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU
          7.00 – 8:00
          - Schodzenie się dzieci
          - Zabawy dowolne według zainteresowań służące realizacji pomysłów dzieci: zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne, zabawy integrujące grupę. Zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój dziecka. Rozmowy kierowane z dziećmi zgodne z tematyką kompleksową
          i zainteresowaniami dzieci. Prowadzenie obserwacji pedagogicznej.

8.00 – 8.30
          -  Poranne zabawy integracyjne, zabawy ruchowe z muzyką,  rytmika
          - Przygotowanie do śniadania – czynności samoobsługowe – kształtowanie i utrwalanie nawyków higienicznych.

8.30 – 9.00
          - Śniadanie – wyrabiane u dzieci nawyku właściwego spożywania posiłku, kulturalnego zachowania się przy stole, pogadanki na temat zdrowego odżywiania się

9:00 – 11:20
          - Zintegrowana działalność edukacyjna zgodna z podstawą programową, zajęcia i zabawy edukacyjne, zajęcia dydaktyczne różnego typu realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego, zajęcia dodatkowe: religia, j.angielski – wg harmonogramu.
          - Uroczystości przedszkolne i przygotowanie do nich.
          - Wspieranie działań twórczych poprzez kontakt ze sztuką, muzyką, literaturą (konkursy, koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne).
          - Zabawy ruchowe, gry sportowe oraz ćwiczenia kształtujące postawę dziecka. Zabawy swobodne i organizowane na podwórku przedszkolnym, spacery, wycieczki, obserwacje przyrodnicze, zajęcia sportowe, prace gospodarcze, porządkowe, ogrodnicze. Tworzenie okazji do obserwowania, eksperymentowania, odkrywania, podejmowania zabaw badawczych, konstrukcyjno-technicznych, zajęcia z programów edukacyjnych realizowanych w przedszkolu
          - Organizowane przez nauczyciela ćwiczenia rozwijające logiczne myślenie, ćwiczenia oddechowe oraz wspomagające prawidłowy rozwój mowy. Zabawy dowolne, rozmowy indywidualne, praca indywidualna z dziećmi w oparciu o wyniki obserwacji.

11:20 – 11:30

- Przygotowanie do posiłku: czynności porządkowe, czynności samoobsługowe – kształtowanie i utrwalanie nawyków higienicznych, pełnienie dyżurów.

11:30 – 12.00
          - Obiad - kształtowanie u dzieci nawyków zdrowotnych, zachęcanie do spożywania całego posiłku, ćwiczenie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami.

12:00 – 14:00
          - Odpoczynek poobiedni – relaks przy muzyce, słuchanie opowiadań z literatury dziecięcej;  słuchanie muzyki, zabawy relaksacyjne
          - Zabawy dowolne podejmowane z inicjatywy dzieci lub nauczyciela (w wybranych kącikach aktywności dziecięcej, z wykorzystaniem różnorodnych pomocy dydaktycznych).
          - Pobyt na świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym – gry i zabawy ruchowe, zabawy terenowe.
          - Zajęcia dodatkowe:  religia, angielski, zajęcia z kodowania, rytmika – wg harmonogramu.

14.00 – 14.10
          - Przygotowanie do podwieczorku: czynności porządkowe, czynności samoobsługowe – kształtowanie i utrwalanie nawyków higienicznych, pełnienie dyżurów.
          14.10 – 14.30
          - podwieczorek – czynności porządkowo – higieniczne

14.30 – 15.30
          - Organizowanie sytuacji sprzyjających dziecięcej aktywności: zabawy ruchowe, zabawy i gry  dydaktyczne, stolikowe, ćwiczenia logopedyczne, praca wyrównawcza, praca w małych zespołach i    indywidualna, zabawy dowolne według zainteresowań dzieci. W małych zespołach, rozwijanie  indywidualnych zdolności i zainteresowań dzieci.