odwiedziny naszej strony

liczba odwiedzin: 918261

O szkole

Historia

                                         Żelazówka 

 

O Żelazówce jako wsi wiadomo było z dokumentów Długosza, że istniała już w roku 1434 i zwała się Żelazową Wolą. W 1521 r. Według danych historycznych nadano jej prawo magdeburskie. Właścicielami wsi była wówczas rodzina Chrząstowskich herbu Zadora. Około 1530 r. Powstał tu pierwszy folwark.

W 1580 r. Żelazówka przeszła w ręce rodu Bużeńskich. 17 lat później Regina Bużeńska wniosła ją w posagu Hieronimowi Dembińskiemu. W 1655 r. Wieś zakupił rajca krakowski – Gabriel Ochocki. Około 1890 r. Miał tu folwark Frańciszek Gyszyński.

 

 

                                 Legendy o Żelazówce

 

 

Dawno, dawno temu w lesie na pograniczu Żelazówki i Fiuku (obecnie Jedliny), przy trakcie handlowym, wiodącym ze wschodu na zachód, stała karczma. Przemieszczający się kupcy w kierunku Krakowa oraz Piątnicy na wielki odpust odporyszowski, często w niej gościli. Jak głosi legenda, w czasie Wielkiego Postu, na nic nie zważając, urządzano tam tańce, hulanki, swawole. Podczas jednej z nich, w tym właśnie czasie przejeżdżał ksiądz do chorego z Komunią Św. Nikt jednak z bawiących w gospodzie i koło niej nie zachował należytej czci wobec Najświętszego Sakramentu. Jak podaje legenda, wtenczas właśnie zapadła się owa karczma wraz z ucztującymi w niej gośćmi, a po dzień dzisiejszy miejsce to wypełnie olbrzymi dół z wodą.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelazówce
    Żelazówka 1A i 1B
    33-200 Dąbrowa Tarnowska

    Dyrektor Szkoły: mgr Magdalena Woynarowska-Piasecka
  • Tel/FAX: 14 655-92-37
    Tel kom. do dyrektora: 502933202

Galeria zdjęć