2016/2017
WYDARZENIA
13.10.2016R. - OFICJALNE ROZPOCZĘCIE DZIALALNOŚCI DRUŻYNY ORLAT WRAZ Z WRĘCZENIEM MUNDURKÓW
Przyrzekam postępować stale według prawa orlęcego,
aby stać się godnymi tych orląt, które przelaną swą krwią serdeczną
wskazały nam, jak kochać ziemię ojczystą, jak żyć dla niej i umierać.
Tak nam dopomóż Bóg!
Z dniem 1 września 2016 roku rozpoczęła działalność Drużyna Orląt przy Niepublicznej Niepłatnej Szkole Podstawowej w Żelazówce.
Zgodę na udział dzieci w drużynie Orląt wyrazili już w czerwcu ich rodzice, po wcześniejszym zapoznaniu się z działalnością i regulaminem organizacji.
13 października 2016 roku uroczystość Święta Edukacji Narodowej w NNSP z NNOP w Żelazówce połączona była z oficjalnym rozpoczęciem działalności Drużyny Orląt i wręczeniem mundurów. To doniosłe wydarzenie w życiu szkoły i całej społeczności lokalnej, dlatego swą obecnością zaszczycili nas: Pan Poseł Wiesław Krajewski, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Pan Henryk Łabędź-Prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie, Pan Robert Wężowicz-dowódca Jednostki Strzeleckiej 2083 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz jego zastępca Pan Tomasz Żyguła.
Rozkazem dowódcy Jednostki Strzeleckiej im. Gen. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej na dowódcę i opiekuna drużyny Orląt powołano nauczyciela historii w szkole w Żelazówce Pana chor. ZS Romana Głowackiego.
Pani dyrektor mgr Magdalena Woynarowska-Piasecka wyraziła wdzięczność Panu posłowi Panu burmistrzowi za wsparcie tej patriotycznej inicjatywy.
Pan Poseł Wiesław Krajewski wspomógł umundurowanie Drużyny Orląt.
Prawdopodobnie Drużyna Orląt w Niepublicznej Niepłatnej Szkole Podstawowej w Żelazówce jest pierwszą drużyną w województwie małopolskim. Organizacja Orląt w szkole w Żelazówce jest wzbogaceniem oferty edukacyjnej, programu nauczania i wychowania. Przygotowuje uczniów – Orlęta do twórczej pracy nad sobą, służby państwu polskiemu. Będzie wychowywać młode Orlęta na ludzi ideowych, przygotowanych wojskowo i fizycznie, na wartościowych obywateli i żołnierzy.
Orlęta, oprócz udziału w uroczystościach państwowych, będą ćwiczyć musztrę wojskową, elementy sztuki przetrwania, posługiwania się mapą , naukę strzelania i samoobronę.
Pan Poseł Wiesław Krajewski, Burmistrz Krzysztof Kaczmarski z entuzjazmem poparli inicjatywę utworzenia Drużyny Orląt w szkole. Pan Henryk Łabędź Prezes Zakładów Mechanicznych zadeklarował patronat nad Drużyną Orląt.
Orlęta w przyrzeczeniu składanym od 1935 roku zobowiązują się do świadczenia miłości Ojczyźnie i pragnienie służenia jej na miarę swoich sił i obowiązków, dbania o honor i dobre imię Orląt, bycie dobrym synem i kolegą, pokonywania wszelkich trudności, liczenia na własne siły, odwagi w czynie i słowie, pogardy dla kłamstwa oraz pragnienie bycia dobrym pożytecznym obywatelem i ofiarnym żołnierzem.
Drużyna Orląt działać będzie w Niepublicznej Niepłatnej Szkole Podstawowej w Żelazówce i podlegać będzie organizacji JS 2083 im. Gen. Mariana Kukiela z Dąbrowy Tarnowskiej z Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.
28.10.2016R. – PIERWSZY WYWIAD DO GAZETY KRAKOWSKIEJ
28.11.2016R. KONKURS WIEDZY O ORLĘTACH
1.12.2016r. - DRUŻYNA ORLĄT ORAZ CAŁA SPOŁECZNOŚĆ Z ŻELAZÓWKI WSPIERA AKCJĘ " PACZKA DLA RODAKA I BOHATERA NA KRESACH"
Po raz pierwszy nasza szkoła w ramach trzeciej edycji akcji " Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" zorganizowała zbiórkę darów rzeczowych (żywność, chemię gospodarstwa domowego, przybory szkolne oraz zabawki). Orlęta z drużyny Orląt oraz uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej z Niepublicznym Niepłatnym Oddziałem Przedszkolnym w Żelazówce zaangażowali się w zbiórkę darów dla Rodaków na dawnych naszych kresach wschodnich.
Zgromadzone dary trafią do polskiej społeczności na Kresach w charakterze paczek. Celem akcji jest pomoc materialna mieszkającym tam Rodakom, którzy często doświadczają biedy. Biorąc pod uwagę autentyczne ubóstwo w jakim często przychodzi żyć Polakom będącym tam obywatelami, to jest duża pomoc materialna. Symboliczne paczki mają być znakiem pamięci, tym bardziej, że wręczone zostaną w tak ważnym dla Polaków świątecznym czasie.
Orlęta pod okiem pana Romana Głowackiego z coraz większą pasją odkrywają polskie ślady na Kresach. Pozostało tam przecież ogromne narodowe dziedzictwo, które wymaga naszej pomocy i opieki.
Orlęta pamiętają, że we Lwowie narodziła się patriotyczna idea walki młodych Polaków w obronie miasta. Tam też powstały pierwsze drużyny Orląt i Strzelców. Orlęta na zakup produktów na paczki mieli poświęcić przynajmniej kwotę swojego miesięcznego kieszonkowego. Na trudną sytuację materialną naszych rodaków na wschodzie żywo odpowiedziała cała społeczność szkoły.
Wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w niesienie tej pomocy, mają prawo czuć się dumni z jej efektu. Nasza pierwsza akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Dzięki wielu ludziom dobrej woli i gorącego serca, wszystko udało się zapiąć na przysłowiowy ostatni guzik i zebraliśmy mnóstwo darów, które osiągnęły wagę netto 79 kg.
Chcielibyśmy podziękować serdecznie wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyłożyli swą rękę do tej akcji.
Pamiętajmy o Polakach na Kresach, pomagajmy naszym bohaterom. Ważne jest to, aby o tych wszystkich naszych Rodakach poza granicami pamiętać i wspomóc ich w takiej symbolicznej świątecznej chwili.
1.03.2017r. - ORLĘTA NA OBCHODACH UPAMIĘTNIAJĄCYCH ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W DĄBROWIE TARNOWSKIEJ
Pierwszego marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Z tej okazji w kościele parafialnym pod wezwaniem MB Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej odprawiona została uroczysta msza święta. Kościół pękał w szwach. Byli przedstawiciele władz z panem posłem Krajewskim, panem burmistrza K. Kaczmarskim, oddział Strzelców dąbrowskich z panem Żygułą, przedstawiciele policji, poczty sztandarowe z różnych szkół i placówek, itd. W tak doniosłych obchodach nie mogło zatem zabraknąć naszej Drużyny Orląt: Nikoli Bartosz, Dawida Bodzionego, Konrada Czyżowicza, Szymona Węgrzyna, Magdaleny Pikul, Martyny Kiełb, Julii Moździerz i Klaudii Słowik, na czele z dowódcą Dominikiem Sołtysem. Opiekę nad uczniami sprawował pan R. Głowacki, pani Dyrektor oraz pani M. Kądzielawa.
Po mszy świętej wszyscy zebrani przemaszerowali pod pomnik, gdzie Magda Pikul i Klaudia Słowik pełniły wartę honorową. Nasze Orlęta złożyły pod pomnikiem symboliczną wiązankę kwiatów. Później zrobiliśmy sobie jeszcze pamiątkowe zdjęcia z Panem Posłem, Panem Burmistrzem oraz Strzelcami.
Podsumowując, nasi uczniowie znów spisali się na medal. Jesteśmy z nich dumni :-)
Dziękujemy również rodzicom, za poświęcony czas i zapewnienie transportu swoim dzieciom.
"Ku chwale Ojczyzny" :-)
7.03.2017r. - ORLĘTA NA OBCHODACH 98 ROCZNICY ŚMIERCI PŁK. LEOPOLDA LISA-KULI ORAZ ŚLUBOWANIU W RZESZOWIE
W dniu 7.03.2017r. w Rzeszowie odbyły się obchody uroczystości 98 rocznicy śmierci płk Leopolda Lisa-Kuli. Organizatorami uroczystości byli prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich – płk Jarosław Mokrzycki, Proboszcz Parafii Farnej – ks. Jan Szczupak, Proboszcz Parafii Świętego Krzyża – ks. Władysław Jagustyn, Dyrektor II LO im. płk L. Lisa-Kuli w Rzeszowie – Andrzej Szymanek oraz Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Patronat honorowy sprawowali: Podsekretarz Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej – Wojciech Fałkowski, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Józef Kasprzyk, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej – ks. Bp Jan Wątroba, Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Rzeszowa – Tadeusz Ferenc, Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski, Prezes Stowarzyszenia Honorowych Podhalańczyków 21 BSP – Fryderyk Czekaj, Prezes Zarządu Okręgu Rzeszów ŚZŻAK – Aleksander Szymański, Przewodniczący Podkarpackiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – Stanisław Micał.
Obchody upamiętnienia płk Lisa-Kuli, najdzielniejszego żołnierza Rzeczpospolitej, adiutanta Marszałka Józefa Piłsudskiego, 23-letniego i najmłodszego pułkownika Wojska Polskiego, połączone były z uroczystym złożeniem przyrzeczenia Orląt i młodzieży strzeleckiej. W uroczystościach wzięli udział Orlęta z Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej w Żelazówce oraz Strzelcy z JS2083 im. gen. Mariana Kukiela z Dąbrowy Tarnowskiej.
Wczesnym rankiem autokarem Ministerstwa Obrony Narodowej i busem z Urzędu Miasta Dąbrowa Tarnowska Orlęta i Strzelcy z Panią Magdaleną Woynarowską -Piasecką dyrektor szkoły, oraz z opiekunami chor. Romanem Głowackim oraz Marzeną Kądzielawa wyruszyli do Rzeszowa.
Podczas uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej pod przewodnictwem JE ks. Bp Jana Wątroby – Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej, złożyło uroczyste ślubowanie ponad 200 Orląt : ZS ze SP w Tyczynie, SP nr 14 w Rzeszowie, SP sióstr Pijarek w Rzeszowie, SP w Kamionce, Niepubliczna Niepłatna Szkoła Podstawowa w Żelazówce, Parafia Wólka Podleśna. Z wielkim wzruszeniem 9-tka Orląt z Żelazówki w asyście pani dyrektor złożyła przyrzeczenie.
Pan Minister Józef Kasprzyk czytał pytania z „Katechizmu polskiego dziecka”, a Orlęta donośnie odpowiadały:
- Kto ty jesteś?
-Polak mały
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały
- Gdzie ty mieszkach?
- Między swemi
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi
- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną
- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną
- Czy ja kochasz?
- Kocham szczerze
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę
- Czym ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię
- Coś jej winien?
- Oddać życie.
Również Pan Minister Kasprzyk przeczytał rotę Przyrzeczenia, którą powtarzały Orlęta kończąc zawołaniem Tak nam dopomóż Bóg.
Po Mszy Św. uroczystości odbywały się przed pomnikiem płk Lisa-Kuli, gdzie wartę honorową oprócz kompanii reprezentacyjnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Strzelców z JS2021 z Rzeszowa pełniły Orlęta z Żelazówki.
W tej części uroczystości blisko 400 Strzelców Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z pośród 44 jednostek z całego kraju złożyło swoje przyrzeczenie. Wśród składających ślubowanie było 12 Strzelców z JS2083 im. gen. Mariana Kukiela z Dąbrowy Tarnowskiej. W uroczystościach uczestniczyli posłowie, senatorowie, władze państwowe, samorządowe i kombatanci.
List do żołnierzy Strzelców i Orląt Premier Beaty Szydło odczytał wojewoda podkarpacki. W imieniu Ministerstwa obrony Narodowej przemawiał Dyrektor Biura do Spraw Proobronnych – Waldemar Zubek. Podkreślił on znaczenie Strzelców i Orląt w wychowaniu patriotycznym, obronnym i role w tworzonych brygadach obrony terytorialnej.
Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się apel pamięci zakończony salwą honorową , po czym delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Pułkownika.
Oficjalne uroczystości zakończyły się defiladą żołnierzy i strzelców, w której uczestniczyło kilkadziesiąt pododdziałów blisko 800 osób min. Strzelcy Polacy ze Lwowa i Irlandii.
Po części oficjalnej odbył się pokaz musztry paradnej Strzelców z JS2021 z Rzeszowa oraz sprawności wojskowych z użyciem wozów bojowych.
Orlęta z Żelazówki spotkały się z Brygadierem – płk Józefem Wodzińskim, z którym wykonali sobie pamiątkowe zdjęcie i otrzymali symboliczne wojskowe „krówki”. Dowódca Orląt Dominik Sołtys oraz Orlę Magdalena Pikul udzielili wywiadu na zaproszenie TV Trwam, który będzie można obejrzeć w najbliższym czasie. Po tych wyjątkowych przeżyciach ugoszczeni zostali wojskowa grochówką oraz pączkami i drożdżówkami. Orlęta po raz pierwszy uczestniczyły w tak doniosłych uroczystościach, które przeżywały z wielkim wzruszeniem i zapewne zapadną im głęboko w pamięci. Podkreślić należy wzorową postawę naszych Orląt.
Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie – Henryk Łabędź oraz duchowo wspierali nas Poseł na Sejm RP – Wiesław Krajewski, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej – Krzysztof Kaczmarski
Dyrekcja szkoły dziękuje Burmistrzowi Dąbrowy Tarnowskiej – Krzysztofowi Kaczmarskiemu , za udostępnienie busa, oraz nauczycielom pani Marzenie Kądzielawa, panu chor. Romanowi Głowackiemu i rodzicom pani Elżbiecie Sołtys, pani Ewie Węgrzyn za opiekę nad 15 osobową Drużyną Orląt z Żelazówki.
20.03.2017r. - WIZYTA DOWÓDCY JEDNOSTKI STRZELECKIEJ JS 2092 W TARNOWIE
Uczniowie oraz Drużyna Orląt ze szkoły w Żelazówce spotkali się z niezwykłym gościem. Odwiedził nas Tomasz Kawa, który pełni funkcję dowódcy jednostki strzeleckiej 2092 Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Tarnowskiej w Tarnowie. Przeprowadził on zajęcia i ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy i obrony cywilnej . Zaprezentował sprzęt ratowniczy oraz sprzęt wojskowy m.in. kamizelkę kuloodporna, kompas. Uczniowie dowiedzieli się również na czym polega i do czego służy kamuflaż. Pan Dowódca skupił się głównie na ratownictwie medycznym w wojsku. Wyjaśnił uczniom z jakimi zagrożeniami spotykają się żołnierze na polu bitwy i w jaki sposób udziela się im pomocy.
15.04.2017 - DRUŻYNA ORLĄT PRZY GROBIE PAŃSKIM
Drużyna Orląt z Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej w Żelazówce po raz pierwszy dołączyła do strażaków z OSP w Żelazówce i pełniła wartę przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę w kościele pw. Św. Wincentego a Paulo.
https://szkolazelazowka.edupage.org/album/?#gallery/1062
3.05.2017 - 226. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA - ORLĘTA W DĄBROWIE TARNOWSKIEJ
Dnia 3 maja 2017r. Drużyna Orląt z Żelazówki wraz z opiekunem i dyrekcją szkoły uczestniczyła w obchodach 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Dąbrowie Tarnowskiej.
6.06.2017 - Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej im. St. Sierż. Ignacego Łazarza PS „LOT” w Podlipiu
Uczniowie NNSP w Żelazówce dnia 6.06.2017 roku brali udział w IV Powiatowym Konkursie Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej im. St. Sierż. Ignacego Łazarza PS „LOT” w Gimnazjum w Podlipiu gmina Bolesław. Naszą szkołę reprezentował zespół składający się z uczniów klasy VI i jednocześnie z Drużyny Orląt: Julia Moździerz, Martyna Kiełb, Karolina Moździerz i Magdalena Pikul.
Zaprezentowaliśmy w konkursie patriotyczną pieśń bojową dzieci Orląt z Powstania Warszawskiego pt. „Warszawskie dzieci”.
Nasi uczniowie wzbudzili zainteresowanie nie tylko pięknym śpiewem, ale również umundurowaniem orlęcym i uzbrojeniem. Uczniów przygotowywali: p. Maria Węc i p. Roman Głowacki.
Gratulujemy godnej, patriotycznej postawy uczniów naszej szkoły.
14.06.2017 - Drużyna Orląt w Krakowie
W dniu 14 czerwca 2017 roku Drużyna Orląt ze szkoły w Żelazówce i Strzelcy z Dąbrowy Tarnowskiej, na zaproszenie dowództwa, uczestniczyli w obchodach święta jednostki 5 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Stanisław Hallera w Krakowie – Rząsce. Nasz wyjazd do elitarnej jednostki wojskowej mógł dojść do skutku, dzięki życzliwości Pana Krzysztofa Kaczmarskiego Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, który zapewnił nam transport do Krakowa. Po przybyciu do jednostki życzliwą opieką otoczył Orlęta i Strzelców st. chor. Sztabowy Adam Buchaniec, rodzic naszego ucznia.
Uczestniczyliśmy wraz z przedstawicielami rządu, generałami, oficerami i żołnierzami w bogatym programie uroczystości:
- Nabożeństwie Mszy św.
- Święcie 5 Batalionu Dowodzenia
- Przemówieniach dowódców i gości
- Odznaczeniach oficerów i żołnierzy
- Defiladzie pododdziałów i wozów bojowych
- Pokazie musztry paradnej
- Pokazach walk.
Zapoznaliśmy się ze sprzętem wojskowym będącym na wyposażeniu 5 Batalionu Dowodzenia, m.in.: wozy łączności, salonki dowódców, karabiny maszynowe, radiostacje. Mieliśmy okazję poznać piękną biografię patrona jednostki gen. broni Stanisława Hallera, zamordowanego przez sowietów w Starobielsku, kolegi patrona Jednostki Strzeleckiej w Dąbrowie Tarnowskiej gen. Mariana Kukiela. Na zakończenie Orlęta wraz z uczestnikami uroczystości zostali zaproszeni na wojskową grochówkę. Wyprawa Orląt i Strzelców do Krakowa była pouczającym doświadczeniem. Opiekę na grupa sprawowali: p. Małgorzata Buchaniec oraz nauczyciel: p. Roman Głowacki
18.06.2017 - ORLĘTA SZLAKIEM MĘCZEŃSTWA BŁ. KAROLINY KÓZKI
W 30 - lecie beatyfikacji Bł. Karoliny Kózka 18 czerwca 20117 roku Drużyna Orląt z NNSP w Żelazówce uczestniczyła w jubileuszowej Drodze Krzyżowej w Wał Rudzie. Podążaliśmy szlakiem jej męczeństwa z domu rodzinnego wałrudzkim lesie wraz z kilkutysięczną rzeszą pielgrzymów pod przewodnictwem ks. Biskupa ordynariusza Diecezji Tarnowskiej Andrzeja Jeża.
Drużyna Orląt złożyła hołd Bł. Karolinie za jej niezłomną postawę wierności bożym prawdom. Czternastoletnia Karolina Kózka zginęła podczas I wojny światowej, z rąk rosyjskiego żołnierza, 18 listopada 1914 roku po heroicznej walce w obronie godności i czystości. Wykazała się niezwykłym męstwem, siłą wiary i zawierzenia Bogu. Jej postawa stała się wzorem, jak służyć Bogu i Ojczyźnie. Kult tej niezłomnej dziewczyny rozszerzył się, dlatego zapewne stała się dla orląt lwowskich w 1918r. przykładem jak walczyć według zasad Bóg – Honor – Ojczyzna.
Bł. Karolina i orlęta lwowskie walczyły niezłomnie o najwyższe ideały, za które oddały życie w imię Boga, Ojczyzny i własnego honoru. Drużyna Orląt ze szkoły w Żelazówce dostąpiła zaszczytu niesienia podczas drogi krzyżowej relikwii Bł. Karoliny i feretronu z jej wizerunkiem. W miejscu jej męczeńskiej śmierci zaciągnęliśmy wartę honorową i złożyliśmy hołd pamięci.
Nasz udział spotkał się z życzliwym przyjęciem przez pielgrzymów. Wielu nam gratulowało postawy i interesowało się skąd pochodzimy. Na zaproszenie kustosza sanktuarium w Zabawie ks. Zbigniewa Szostaka prezentacji Drużyny Orląt z Żelazówki dokonał nauczyciel Roman Głowacki. W uroczystościach wzięli udział uczniowie: Dominik Sołtys – dowódca drużyny, Martyna Kiełb, Klaudia Słowik, Magdalena Pikul, Julia Moździerz, Gabrysia Pikul, Wiktoria Rokocz, Konrad Czyżowicz, Szymon Węgrzyn, Kamil Walczak, Kamil Kiwior, Kacper Ujek, Karol Buchaniec. Opieką nad Orlętami sprawowali Pani Elżbieta Sołtys i nauczyciel Roman Głowacki.
19.06.2017 - Orlęta przy pomniku w Brniku