• Drużyna Orląt

• 2022/2023

• 01.09. IX oraz 17.09 2022 r.

Aby uczcić pamięć osób poległych w czasie II Wojny Światowej, Orlęta wraz z opiekunami udali się pod pomnik w Brniku. Aby uczcić poległych, w chwili zadumy, zapalili znicze.

16 X 2022 r.

Orlęta wraz z opiekunem, Dominiką Ulmańską, uczestniczyli w różańcu oraz mszy świętej w Kościele Parafialnym pw. Św. Wincentego a Paulo w Żelazówce. Po zakończonej modlitwie, drużyna  rozdawały odblaski mieszkańcom Żelazówki, przede wszystkim osobom starszym.

10 XI 2022 r.

Drużyna Orląt udała się pod pomnik poległych w Brniku z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polski niepodległości.

11 XI 2022 r.

Drużyna Orląt wzięła udział w obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polski niepodległości w Dąbrowie Tarnowskiej. Orlęta złożyły wiązankę pod pomnikiem poległych w wojnie w Dąbrowie Tarnowskiej.

XII 2022 r.

Orlęta pomagały w przygotowaniu „Naszej Szlachetnej Paczki”.

01 III 2023 r.

14 IV 2023 r.

Drużyna Orląt udała się pod pomnik poległych w Brniku z okazji Święta Chrztu Polski

29 IV 2023 r.

Drużyna Orląt udała się pod pomnik poległych w Brniku z okazji Narodowego Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05. 2023 r.

Drużyna Orląt brała udział w obchodach Narodowego Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Dąbrowie Tarnowskiej.

18.05.2023 r.

Orlęta miały okazję uczestniczyć w drodze krzyżowej szlakiem Karoliny Kózki, w Wał Rudzie.

Wydarzenia z udziałem naszych Orląt

11.11. 2022 r.-  Oficjalne obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości

Jak co roku delegacja z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelazówce dołączyła do oficjalnych powiatowych obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Wysłuchaliśmy przemówień lokalnych władz, koncertu pieśni patriotycznych, złożyliśmy pod pomnikiem poległych okolicznościową wiązankę i znicze oraz oddaliśmy hołd bohaterom.  W tym samym dniu w Żelazówce i Brniku wolontariusze z drużyny Orląt liczyli flagi wywieszone przez mieszkańców obydwu miejscowości. Z przyjemnością zawiadamiamy, że zarówno mieszkańcy Brnika jak i Żelazówki spisali się na medal - liczba wywieszonych flag była taka sama.

01.03.2023 r. Dzień Żołnierzy Wyklętych w Dąbrowie Tarnowskiej

Drużyna Orląt brała udział w powiatowych uroczystościach uhonorowujące pamięć Niezłomnych Bohaterów. Obchody rozpoczęły się złożeniem wiązanki i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Poległych Synów Miasta Dąbrowy w Parku Miejskim im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Następnie Orlęta udały się do Domu Kultury. Tam uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej przedstawili program artystyczny. Następnie Pan Łukasz Płatek z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie wygłosił wykład pt. Konspiracyjna organizacja młodzieżowa „Międzymorze”. Obrazek 2023-03-02 14:34:34

04.05.2023 r. Święto Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

Jak co roku w zgodzie z tradycją nasza szkolna drużyna Orląt uczestniczyła w obchodach wielkiego narodowego święta konstytucji 3 maja w Dąbrowie Tarnowskiej. Z okazji upamiętnienia tego ważnego dla wszystkich Polaków wydarzenia złożyliśmy znicze i kwiaty pod pomnikiem bohaterów w miejskim parku. Udało nam się również spotkać pana posła Wiesława Krajewskiego, który od lat niezmiennie kibicuje naszej drużynie za co dziękujemy. Po uroczystościach uczniowie z drużyny udali się na Brnik i Żelazówkę, żeby policzyć flagi wywieszone w oknach w obydwu miejscowościach. Mieszkańcy wykazali się patriotyczną postawą wywiesili identyczną liczbę symboli narodowych w swoich domach.

Obrazek 2023-05-04 10:35:58

18.05. 2023 r. Droga Krzyżowa Szlakiem Błogosławionej Karoliny Kózkówny

Drużyna Orląt oraz uczniowie klasy 8 uczestniczyli w drodze krzyżowej "Śladami męczeństwa bł. Karoliny Kózkówny." Błogosławiona urodziła się w Wał-Rudzie 2 sierpnia 1898 roku, jako czwarte z jedenaściorga dzieci Jana Kózki i Marii Borzęckiej, w 1914 roku zaatakowana przez carskiego żołnierza została pozbawiona życia w lesie, w pobliżu własnego domu. Dnia 18. każdego miesiąca gromadzą się tu wierni i pielgrzymi by uczestniczyć w poprowadzonej szlakiem drodze krzyżowej. Jest to już Nasza szkolna tradycja, że Drużyna Orląt bierze w niej udział,  zaś 8 klasa zawierzyła m.in. pozytywne zdanie Egzaminu Ósmoklasisty.