• Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa

• Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa 2020/2021

• Trzymaj formę!” To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia.

Głównym celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

Cele szczegółowe:

1. Pogłębienie wiedzy o znaczeniu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka;

2. Kształtowanie postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną;

3. Dostarczenie wiedzy o informacjach zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych i umiejętności korzystania z nich.

Opis działań:

Wspólnie z uczniami wybraliśmy temat projektu - Jak zaplanować swoje zdrowe życie (tworzymy healthplan)?

Projekt ma charakter badawczy, a więc angażujący różnych ekspertów, z którymi mogą porozmawiać na temat warunków, które wpływają na zdrowe życie.

Składa się z czterech etapów:

- przygotowania,

- planowania,

- realizacji,

- prezentacji.

Uczniowie muszą być aktywni we wszystkich etapach, są podzieleni na zespoły.

Ważnym etapem tego projektu będzie przeprowadzenie debaty z zaproszonymi gośćmi.

Każdy uczeń będzie tworzył „dzienniczek życiowych postanowień” oraz dekalog osobisty w oparciu o stworzony arkusz healthplanu oraz przeprowadzoną debatę.

Na zakończenie każdy zespół będzie tworzył księgę postanowień i prezentował ją.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami w ulotce – bo nasze zdrowie to zdrowie naszych dzieci!

Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

W projekcie biorą udział uczniowie z klasy IV wraz z rodzicami, gdyż ma on działanie profilaktyczne. Zajęcia stymulują kreatywności i aktywność uczniów, za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów.

Głównym celem projektu jest:

1. Zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-paperosów.

2. Opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,

3. Poznanie atrakcyjności w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,

Opis działań:

- wprowadzenie w tematykę, poznanie składniki papierosów,

- problematyka zdrowego stylu życia, wolnego od dymu,

- uzyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie asertywnego zachowania,

- dane statystyczne liczebności osób palących i niepalących w Polsce, motywy niepalenia i skutki palenia,

- umacnianie umiejętności w zakresie obrony przed zachętami oraz presją dotyczącą palenia papierosów.

- przeprowadzenie wywiadu

- ankieta dotycząca wiedzy o zdrowiu dla uczniów i rodziców

Ważnym elementem programu jest też zaangażowanie rodziców w jego realizację. Z perspektywy kształtowania postaw prozdrowotnych współpraca rodzica z dzieckiem, ich wzajemne relacje oraz dawanie dobrego przykładu będą miały korzystny wpływ na efekty programu.

Warto zachęcać dzieci do zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego.

Znamię! Znam je?”

Program ten dotyczy profilaktyki czerniaka dla uczniów wyższych klas szkoły podstawowej, realizowany przez Fundację „ Gwiazda Nadziei”.

Cele projektu:

1. Przekazanie wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowań na czerniaka,

2. Uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki,

3. Uświadomienie wartości odpowiednich zachowań i postaw.

Opis działań:

- wprowadzenie do programu, założenia,

- charakterystyka czerniaka,

- umiejętność określenia podstawowych cech czerniaka – ABCDE,

- wiadomości z zakresu profilaktyki – Złote zasady,

- opis samobadania skóry, umiejętność przeprowadzenia go samemu,

Film edukacyjny dla uczniów. Kampania "Znamię! Znam je?"

- zachęcenie bliskich do podjęcia działań profilaktycznych,

- jak leczyć, gdzie się udać,

- kto jest w grupie ryzyka zachowywania na czerniaka.

Szczególne znaczenie ma promocja profilaktyki, ponieważ wcześnie wykryty czerniak w prawie 100% przypadków może być całkowicie wyleczony. Niestety blisko 30% chorych umiera z powodu tego nowotworu, gdyż zbyt późno trafia do lekarza.

Ty decydujesz, czy zachorujesz na nowotwór” – Wykryj go wcześniej!